Spaghetti Carbonara (Pasta alla carbonara)

Przepis na oryginalny makaron Spaghetti Carbonara który można wykonać w kilku prostych krokach. Nie wymaga wyjątkowych umiejętności, a przestrzegania kilku prostych reguł, zrozumienia dania i przede wszystkim zastosowania wysokiej jakości składników. Pasta, jajka, ser, mięso świni i podstawowe przyprawy czyli sól i pieprz pozwolą przygotować syte i smaczne danie. W całym przepisie ważne jest kontrolowanie temperatury oraz gęstości sosu.

Składniki na Spaghetti Carbonara

Porcja dla dwóch osób wymaga przygotowania następujących składników:

  • 300g makaronu Spaghetti lub Rigatoni
  • 150-200g guanciale ((podgardle) uzyskiwane z policzka wieprzowego), pancetta (wędlina w formie rolady robiona z brzucha wieprzowego ) lub boczek
  • dwa jajka (będzie stosować same żółtka)
  • 80-100g Pecorino Romano, Parmigiano Reggiano lub Grana Padano
  • sól (gruboziarnista)
  • pieprz (ziarna do zmielenia)

Przepis na Spaghetti Carbonara

Kroimy mięso na małe ale nie bardzo małe paski/kawałki wcześniej odkrawając z niego skórę. Ustawiamy średnią temperaturę i podsmażamy na patelni wytapiając część tłuszczu. Nie dodajemy oleju – korzystamy z tego który da nam mięso. Pilnujemy temperatury i procesu smażenia. Chcemy aby mięso było delikatnie chrupiące ale nie całkowicie pozbawione tłuszczu. W oryginalnej wersji mamy guanciale lub pancetta ale można zastosować również dostępny u nas na każdym kroku wędzony boczek. Jeśli zdecydujemy się na taką zamianę smak (efekt) nie do końca będzie ten sam ale nadal będzie to Carbonara.

Zagotowujemy 4-5 litrów wody. Do gotującej się wody dodajemy 30g soli gruboziarnistej i po przemieszaniu makaron. Ustawiamy timer na czas podany na opakowaniu naszego spaghetti (zazwyczaj jest to 11 minut). Makaron gotujemy w osolonej wodzie bez dodatku oleju.

Po dwóch minutach gotowania makaronu pobieramy chochelkę wody i przelewamy do osobnej miski tak aby delikatnie ostygła.

Bierzemy osobną miskę i ścieramy do niej na tarce ser Pecorino Romano. Możemy zastosować również Parmigiano Reggiano lub Grana Padano. W oryginalnej wersji mamy Pecorino Romano, ale ja lubię stosować parmezan. Na górę sypiemy pieprz. Carbonara lubi dużą ilość pieprzu, ale jeśli danie przygotowujemy po raz pierwszy warto zachować umiar i przetestować najpierw dla dwóch-trzech przekręceń małego młynka.

Wcześniej przygotowaną i delikatnie wystudzoną chochelkę wody z makaronu  dodajemy do miski z serem i pieprzem. Mieszamy całość. Gdy lekko wystygnie dodajemy przygotowane wcześniej dwa żółtka cały czas energicznie mieszając. Możemy wbić zamiast nich dwa pełne jajka co pozwoli nam uzyskać znacznie bardziej kremową konsystencję sosu. Ja jednak stosuję tylko same żółtka.

Gdy nasze guanciale (ew. pancetta lub bekon) jest już gotowe przystępujemy do przedostatniego kroku. Ustawiamy bardzo małą moc/temperaturę na patelni i dodajemy ugotowany makaron nie wytrząsając/odcedzają go specjalnie z wody – przekładamy go po prostu z garnka na patelnie. Gdy cały makaron mamy już przeniesiony  dodajemy pół chochelki wody z makaronu (to pozwoli nam uniknąć problemów przy dodawaniu sosu serowego). Mieszamy przez krótką chwilę delikatnie łącząc spaghetti z mięsem, makaronową wodą i tłuszczem.

Wreszcie mamy ten etap w którym zalewamy nasz makaron sosem serowym. Całość szybko mieszamy łącząc ze sobą wszystkie składniki na bardzo niskiej temperaturze. Szybkie przemieszania i niska temperatura są na tym etapie kluczowe. Chodzi mi tutaj o szybkie ruchy, a nie krótki czas mieszania. Jeśli sos jest zbyt gesty dodajemy po raz kolejny odrobinę wody z makaronu, aż do uzyskania oczekiwanej konsystencji. Gotowe.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się mój przepis na Spaghetti Carbonara!

Śmietana? Podczas przygotowywania oryginalnego (lub prawie oryginalnego 😉 ) spaghetti alla carbonara nie używamy śmietany. Jest to zbędne. Sos bazowy tworzymy wykorzystując świetne połączenie tłuszczu który powstał w procesie smażenia mięsa i małej ilości wody z makaronu (skrobi z tej wody). Kremowy sos serowy uzyskujemy natomiast z żółtek i sera Pecorino Romano, Parmigiano Reggiano lub Grana Padano – po raz kolejny łącząc składniki przy wykorzystaniu wody w której gotował się makaron.

Categories: Dania główne
KlasaGotowania

Written by:KlasaGotowania All posts by the author

Pasja do jedzenia przerodziła się w pasję do gotowania która oprócz smacznych potraw owocuje również artykułami na blogu KlasaGotowania.pl. Artykuły o składnikach niezbędnych do gotowania oraz przepisy na proste i smaczne potrawy kuchni całego Świata.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *