Spaghetti Aglio e Olio to prosty makaron oparty na oliwie. W zasadzie nie ma w nim żadnego sosu, nie dodajemy do niego sera. Warto więc dopilnować aby oliwa była dobrej jakości ponieważ wraz z kilkoma składnikami będzie tworzyć cały smak dania. W oryginalnym przepisie stosujemy tylko oliwę i czosnek. Odejdziemy jednak „ciut” od tej reguły i wzbogacimy danie również o pietruszkę, anchovies, kapary oraz chili. Wiem… grubo.
Składniki na makaron Spaghetti Aglio e Olio
- makaron spaghetti 300g
- czosnek
- extra virgin olive oil
- pieprz oraz sól
Składniki opcjonalne (polecam sprawdzić tą wersję)
- pietruszka
- chili
- anchovies
- kapary
Przepis na Spaghetti Aglio e Olio
W garnku z czterema litrami gotującej się wody rozpuszczamy 30g soli gruboziarnistej.
Dodajemy makaorn Spaghetti i gotujemy zgodnie z czasem podanym na opakowaniu minus jedna minuta (zazwyczaj jest to dziewięć minut czyli po odjęciu jednej – osiem). Ostatnią minutę makaron będzie dochodził nam już na patelni.
Na patelnie dodajemy 6-8 łyżek oliwy extra virgin. Ustawiamy średnią temperaturę.
Na desce do krojenia tniemy na drobne części łodygę pietruszki (nie liście). Możemy to zrobić nożem lub nożyczkami. Wyciskamy również dwa ząbki czosnku. Przekładamy pociętą łodygę pietruszki i czosnek na patelnie z rozgrzaną już oliwą.
Po chwili dodajemy również anchovies w całości, rozdzielone na dwie lub cztery części – to już zależy od naszych upodobań. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ich ilością (zazwyczaj wystarczą trzy lub cztery sardele) – mają intensywny smak który może mieć znaczący wpływ na całe danie. Warto też mieć na uwadze, że anchovies (sardele) odrobinę się rozpuszczą zmniejszając swój rozmiar. Delikatnie je podsmażamy. Dodajemy również kapary – w ilości ponownie wedle uznania, ale nie za dużo. Doprawiamy całość pieprzem i opcjonalnie odrobiną chili.
Dodanie do oliwy z czosnkiem i pietruszką tak intensywnych w smaku dodatków jak anchovies (sardeli), kaparów czy chili jest już znaczącym odejściem od oryginału jednak w moje ocenie dla niektórych może być to wycieczka w dobrym kierunku. 😉
Po dwóch minutach dodajemy na patelnię chochelkę wody z gotującego się makaronu. Dzięki znajdującej się w niej skrobi wytworzy nam się delikatny sos, a woda uniemożliwi przypalenie się pietruszki oraz czosnku. Ustawiamy temperaturę na niską/średnią.
Ostatni krok to przełożenie ugotowanego makaronu prosto z garnka na patelnie (bez odsączania) i przez minutę intensywne wymieszanie ze sobą wszystkich składników. Na tym etapie możemy dodać jeszcze odrobinę wody z makaronu jeśli danie jest zbyt gęste. Przekładamy całość na talerze i dekorujemy na wierzchu odrobiną listków pietruszki.